WORLD CUP OF DARTS 2024

IMG 5068

U petak, treći meč po redu večernjeg programa, naši su započeli ovogodišnju World Cup avanturu ni ne sluteći kakve će medijski hit postati u samo 72 sata. Malezijci Mohd-Nasr Bin Jantan i Hwang Wong nisu imali baš nikakve šanse protiv Borisa i Romea. Najslabiji leg je bio prvi koji je Boris okončao izlazom T19, D16 s 21.strelicom. A meč za konačnih 4:0 su odigrali brutalno završivši ga sa samo 12 strelica (Boris 140, Romeo 180, Boris 96, Romeo t15,20,D10). Prosjek 92,50 i 2 x 180 su bili previše za Malezijce.

Već su tada engleski tv komentatori počeli upozoravati na kvalitetu naše ekipe. S nestrpljenjem se čekao ogled poraženog iz našeg susreta s Kanadom. Iznenađujuće su Malezijci umalo iznenadili Kanađane i tako dali našima i mogućnost poraza od 2:4 s Kanadom ali ipak su u trileru odlučujućeg lega Kanađani sačuvali živce i pobijedili 4:3. To je značilo da će se u subotnjem večernjem terminu dogoditi „shootout“ između Hrvatske i Kanade. Prvi leg Romeo zatvara 52 za 1:0, u drugom legu ima ponovo 52 ali promašuje 2 strelice te Campbell (47.igrač svijeta) kažnjava i vraća meč u egal. Treći leg Boris svojim trećim bacanjem s pogođenih 134 ostavlja Romeu D8 što Romeo koristi i ponovo nas dovodi u vodstvo. Četvrti leg naši rade „break“ (Boris izlaz 74) i dovode nas na koračić do plasmana u knockout fazu. Ali Kanađani iskorištavaju 1 promašenu meč strelicu te breakom vraćaju sebi nadu. Nadu koja je jako kratko trajala jer su s 15 strelica naši napravili još jedan break (Boris, izlaz 20,D18,D20) i ponovo kao i lani poslali Kanađane kući.

Najveće iznenađenje grupne faza bili su Teng Lieh Pupo i An-Sheng Lu iz Kineskog Taipei-a koji su prvo pobijedili Litvance Labanauskasa i Barauskasa 4:2, a u u odlučujućem meču za prolaz iznenadili Irce O'Connora i Barry-a s 4:3 te tako prošli u osminu finala.

Svi smo čekali večernji ždrijeb osmine finala u koju su izravno postavljeni lanjski polufinalisti Wales, Engleska, Nizozemska i Škotska. Njima su se priključili pobjednici 12 skupina Belgija, Sjeverna Irska, Njemačka, Australija, Kineski Taipei, Austrija, Poljska, Češka, Francuska, Švedska, Italija i naravno Hrvatska. Lani nam je ždrijeb donio tadašnje svjetske prvake Australiju od kojih smo ispali „skupo prodavši kožu“ a ni ove godine nije bio milosrdniji. Opet svjetski prvaci u osmini finala. Wales!

Duži format meča ( do 8 dobivenih legova) je uz svjetsku titulu Wales stavljalo u izrazitog favorita u ovom meču. Ekipa Walesa je bila oslabljena neigranjem Gerwina Pricea ali ga je zamijenio nekadašnji BDO viceprvak svijeta Jim Williams (44.igrač PDC-a), koji je uz Johnny Claytona (10.)ulijevao strahopoštovanje svim poznavaocima pikada. Ali naši su ovog puta odlučili da se neće ponoviti 2023. i da svjetski prvak mora pasti. Naši kreću odlično i nakon početnog lega koji je otišao na stranu Walesa, dobivaju sljedeća 3, Wales potom uzima 2 za redom i izjednačuje. Ali naši radi još jedan break i s 4:3 idu na 5 minutnu pauzu. Iza pauze sljedeća 4 lega svak uzima svoje prvo bacanje iako su naši mogli otići i na 7:4 ali je Boris promašio 3 strelice na D20. umjesto toga Velšani su izjednačili na 6:6.

Trinaesti leg su Velšani otvorili furiozno 140,140,100 i kad su svi u dvorani pomislili da je to kraj hrvatske bajke na World Cupu, Velšani su napokon nešto i promašili a s naše strane se ukazao Romeo Grbavac pogodivši 84 (20,T14, D11) za novi break i 7:6, te u sljedećem legu 83 (T17,0,D16) za konačnu pobjedu 8:6. najveće iznenađenje prvenstva. Velšanin Mark Webster koji je komentirao za britansku tv SkySport je rekao iza meča: Ne, nije Wales igrao loše, dapače, igrali su oba igrača vrlo dobro. Ali je, priznajmo, danas Hrvatska bila jednostavno- bolja.

Već smo znali idućeg protivnika koji nas čeka u četvrtfinalu, Austrija (Mensur Suljović i Rowby Rodriguez, 53. i 56. igrači svijeta)) , stari znanci i rivali našim igračima s turnira u elektroničkom pikadu. Po svima je to trebao biti 50:50 meč. I bio je jako ,jako tijesan i dramatičan meč. Naši su krenuli furiozno, 3 x 5.krug i 3:0 za naše, pa nakon 1 austrijskog lega naši bacaju 4.krug za 4:1, u sljedećem nakon 3 kruga imamo 32, ali promašujemo 3 strelice a Austrijanci su sa 134,140 i izlazom 68 smanjili na 4:2 umjesto da je otišlo na 5:1. u sljedećem promašena 1 strelica na D18 i Austrijanci dolaze na 4:3. Iza pauze opet slično. Boris na 160 zadnjom promašuje D20 , i to je već 4:4. onda Austrija odigrava 11.strelicu za break i vodstvo 5:4. Naši vraćaju break za 5:5. i u tim trenucima sva četiri igrača igraju fantastičan pikado. Naši u tim trenucima imaju prosjek 104 a Austrijanci 93. naši osvajaju svoje prvo bacanje za 6:5 pa promašuju 2 strelice za break i veliko vodstvo 7:5. ali meč opet dobiva na dramatici... na 6:6 naši opet promašuju izlaze, Austrijanci rade break i imaju prvo bacanje za meč. Čak i otvaraju sa 180, ali sad oni promašuju izlaz, naši kažnjavaju i cijeli meč ode u odlučujuć leg s našim prvim bacanjem. Prvi jednu meč strelicu promašuju Austrijanci a potom i naši. Rowby drugom pogađa D10 i završava dramu. Ostaje nam žal i osjećaj da smo mogli i trebali ući u polufinale gdje bi nas čekala Belgija koja je teškom mukom izbacila Italiju, još jedno od iznenađenja prvenstva. Belgijanci (K. Huybrechts i D.van der Bergh) su eliminirali favorita Nizozemsku. I protiv Austrije su krenuli s 3:1 ali Austrija uzima 7 legova za redom i s 8:3 ulazi u finale. Odlučujući faktor meča je bio izlaz. Austrija odličnih 53 % a Belgija mizernih 17 %.

Druga strana ždrijeba je u polufinale dovela Englesku i Škotsku. Englezi su se lako obračunali s Francuzima (8:3) i Sj.Irskom (8:4) dok su Škoti razmontirali Poljake (8:2) te drhtali do kraja protiv odlične Švedske. Šveđani su cijelo prvenstvo igrali baš kao da su rođeni za igru parova. Jeffrey de Graaf je radio čudesne poene u spuštanju a Oskar Lukasiak vrlo rijetko promašio koju strelicu na izlazu.

Englezi su još jednom odličnom izvedbom (96 prosjek) porazili Škote (Wright i Anderson) koji su također igrali dobro (94) ali nedovoljno ovog puta.

Finale između Engleske i Austrije je bila jednosmjerna ulica. Luke Humphries i Michael Smith od početka su stekli vodstvo (2:0, 3:1, 5:2...) i samo ga povećavali do konačnih 10:6. Završni prosjek od 101 prosjek, 6 x 180, izlaz 151 samo govori koliko je to bila kvalitetna izvedba Engleza protiv Austrijanaca.

1. ENGLESKA (L. Humphries, M. Smith)

2. AUSTRIA (M. Suljović, R. J. Rodriguez)

3. ŠKOTSKA (P. Wright, G. Anderson) i BELGIJA (K. Huybrechts, D.van der Bergh)

5-8 HRVATSKA (B. Krčmar, R. Grbavac), S. IRSKA (B. Dolan, J. Rock), ŠVEDSKA (J.de Graaf, O. Lukasiak), ITALIJA (M. Dalla Rosa, M. Turetta)

9-16 AUSTRALIJA, NIZOZEMSKA, KINESKI TAIPEI, WALES, ČEŠKA, POLJSKA, NJEMAČKA, FRANCUSKA