U Dugoj Resi održano 28. Pojedinačno PH u elektroničkom pikadu

Po završetku prvih disciplina službeno je otvoreno prvenstvo, nakon čega je uslijedila dodjela nagrada u disciplinama Cricket i juniori te podjela priznanja za ukupne pobjednike Masters serije po kategorijama za sezonu 2022./2023. Podsjetimo da su ukupni pobjednici Masters serije Jasminka Adamić Mrnjec u konkurenciji seniorki, Boris Krčmar (1. kat.), Domagoj Talan (2. kat.) i Kristian Pleša (3. kat.) kod seniora. U konkurenciji juniora najbolji je bio Dino Živković.

Odmah po završetku podjele nagrada započele su dodatne kvalifikacije za pojedinačno prvenstvo Hrvatske u disciplini 501 xx po kategorijama. Samo za ovaj turnir vrijedio je uvjet da pravo nastupa imaju samo igrači koji su nastupili na barem jednom turniru iz Masters serije HPS-a u protekloj sezoni i to u disciplini 501 xx.

Po završetku dodatnih kvalifikacija uslijedila je posljednja disciplina dana, državno prvenstvo u disciplini parova.

Vladimir Lešić  i Antonia Janjić osvojili naslov u cricketu!

Vladimir Lešić i Marko Janjić su već u cricketu najavili da su na ovo prvenstvo došli u odličnoj formi i raspoloženju. Lešić se pobjedama po „desnoj strani“ redom protiv: Boškovića, Sesartića, Jašića, Carića i Janjića plasirao u veliko finale.

Njegov suparnik u finalu, Alan Ljubić je nakon pobjeda protiv Kežića, Buhe, Šivaleca, Nužde, Babića i Čegira upisao prvi poraz tek u finalu desne upravo od Lešića. Ipak, pobjedom protiv Marka Janjića u finalu lijeve, „Picek“ se vraća u veliko finale, a Janjić ostaje na 3. mjestu. Ljubić i u finalu uspijeva dobiti prvi meč i dodatno zakomplicirati put Lešiću do naslova. U drugom je pak Lešić odigrao nijansu bolje i okitio se naslovom državnog prvaka u disciplini cricket za 2023. godinu

Kod dama je naslov državne prvakinje osvojila Antonia Janjić, pobjedom u finalu protiv Olje Pavlović. Janjić je kroz nimalo lagan raspored uspjela nanizati nekoliko velikih imena, redom su poraz morale priznati: Krusha, Šimac, Pavletić-Pensa, Radun, Mamut i na kraju već spomenuta Pavlović.

Uz Olju Pavlović na postolju se našla još i Ana Mamut na 3. mjestu.

Kod juniora je na završnici nastupilo ukupno njih 6. Na kraju je slavio Zvonimir Pervan, koji je u finalu svladao Dina Živkovića, dok  je 3. mjesto osvoji Karlo Barunčić.

U kvalifikacijama ukupno 93 igrača, parova čak 70!

U kvalifikacijskim turnirima po kategorijama nastupilo je ukupno 93 igrača, a svaka kategorija je nudila po 4 slobodna mjesta kod muških i 2 u konkurenciji dama. U konkurenciji dama dodatna 2 mjesta popunile su Katarina Vidačković i Antonia Janjić, u 3. kategoriji nastup po skupinama izborili su: Mijo Kalajžić, Boris Pervan, Marin Volarević i Matej Prskalo, u 2. kategoriji: Elvir Hajdaraj, Ivan Šikac, Predrag Miškulin i Andro Gerić,  te u najjačoj 1. kategoriji: Vladimir Lešić, Ivan Babić, Stanko Kežić, i Ante Pešić!

Na kraju dana kao i obično uslijedila je borba za državne prvake u disciplini parova. Kod dama su dominirale i naslov državnih prvakinja u konkurenciji  14 parova osvojile Ana Mamut i Rina Radun, 2. mjesto su osvojile Ivona Krusha i Jasminka Adamić Mrnjec dok je 3. mjesto pripalo Olji Pavlović i Nataliji Šimac.

U muškoj konkurenciji nastupilo je čak 56 parova, a na kraju bez poraza naslov osvajaju Dragutin Pečnjak i Dean Biškupić, pobjedom u finalu protiv para Mario Čegir-Neven Rešetar. Čegir i Rešetar su na lijevoj strani završili nakon poraza u polufinalu desne strane od dobro raspoloženog slavonskog para Zoran Keser-Zvonko Antunović, da bi im se revanširali u finalu lijeve i tako ih ostavili na 3. mjestu. U finalu su ipak nešto više koncentracije i bolje igre pokazali Biška i Pečnjak i zasluženo osvojili naslov državnih prvaka u disciplini muških parova.

Lešić iz kvalifikacija do naslova prvaka, Pervanu i Radun dvostruki naslov!

U nedjelju, 19. ožujka od 10:00 sati započela je borba po u skupinama u tri muške i ženskoj konkurenciji. Grupe su kao i dosad formirane od po 3 natjecatelja, te je iz svake skupine u sljedeću fazu natjecanja prolazilo po dvojica ili dvije prvoplasiranih.

Nakon razigravanja po skupinama i kraće pauze za ručak,  od 13 sati nastavljene su borbe u KO fazi natjecanja.

U konkurenciji igrača 3. kategorije nakon završetka grupne faze natjecanja nije bilo pretjerano velikih iznenađenja, uglavnom su favoriti opravdali svoje uloge i prošli u eliminacijsku fazu natjecanja. Apsolutnu dominaciju priredio je Zvonimir Pervan, koji je protivnicima prepustio sve skupa 4 lega, uključujući i razigravanje po skupinama. Mladi Pervan je nakon osvajanja skupine uvjerljivim pobjedama protiv Ćurka (4:1), Pleše (5:0), Kalajžića (6:0) i na kraju Brkanovića (7:1) „pomeo“ konkurenciju i naslovu u juniorskoj konkurenciji dodao i ovaj u 3. kategoriji. Samo još jedna potvrda da se radi o još jednom velikom talentu hrvatskog pikada.

Drugo mjesto zauzeo je Zoran Brkanović, dok je treće mjesto na postolju pripalo dobro poznatom rutineru Siniši Peričiću.

U 2. kategoriji je već po skupinama bilo dosta iznenađenja, među kojima su svakako najveća Stanislav Polovina i Borna Ninčević Novak. Naime, drugi  i treći sa ukupne masters liste za ovu sezonu zapeli su već na prvoj stepenici, u skupini. Još kad im se nakon 1/8 finala pridružio i četvrti s te liste, Amir Mrkaljević, porazom od Marka Hudaka, bilo je jasno da je u ovoj konkurenciji jako puno podjednako kvalitetnih igrača i da nema izrazitih favorita.

Da se ne bi dogodio potpuni potop favorita pobrinuo se Domagoj Talan, koji je otišao do kraja i tako ponovio uspjeh od prošle godine ostvaren u 3. kategoriji. Naime, Domagoj je prošle godine osvojio masters listu i na kraju postao državni prvak u 3. kategoriji, da bi to isto  ponovio i ove godine, u kategoriji više. Definitivno je potvrdio da se radi o velikom potencijalu i budućnosti hrvatskog pikada.

U konkurenciji igrača 1. kategorije nije bilo takvih tektonskih poremećaja i iznenađenja u grupnoj fazi natjecanja, osim napomene da se zbog ozljede noge večer prije na natjecanju nije pojavio Alan Ljubić, te su tako u skupini „G“ samo o poretku odlučivali Dragutin Pečnjak i Slaven Kovačević. Zato je već u 1/8 finala bilo  nekoliko izuzetno zanimljivih mečeva.

Budući prvak se vrhunskom igrom u zadnja tri lega izvukao protiv Ivana Babića, koji je nakon 3:1 imao „grogiranog Lešića na konopcima“, a onda je uslijedio povratak šampiona. 3 fenomenalna lega kapetana naše reprezentacije i pobjeda od 4:3 za prolazak u 1/4 finale. Ništa manje uzbudljivo nije bilo niti u meču Janjić-Strmečki. Nakon uvjerljivog vodstva od 3:0 za Janjića, Strmečki ubacuje u brzinu više i ekspresno dolazi na 3:3. Za potpuni preokret ipak nije bilo snage, te Janjić uspješno privodi meč kraju i prolazi u 1/4 završnicu.

Malo iznenađenje priredili su Mladen Carić pobjedom protiv Biškupića od 4:2 i Nenad Petrović koji je slavio protiv aktualnog prvaka Europe Nevena Rešetara 4:3. Cavrić protiv Kežića nije imao većih problema, završilo je 4:0, kao i Šivalec protiv Tina Babića istim rezultatom. Pečnjak proitv Ljubenka i Vuletić protiv Kovačevića slave s identičnih 4:1 te kompletiraju listu od 8 najboljih.

Tri meča 1/4 finala završila su rezultatom 5:2. Carić protiv Vuletića, Lešić protiv Petrovića te Janjić protiv Šivaleca, što je ujedno bio i najuzbudljiviji i najkvalitetniji meč 1/4 finala. Fantastična igra obojice, malo više mirnoće na strani Janjića i rezultat od 5:2, koji baš ne sugerira sami tijek igre. Za to vrijeme Pečnjak i Cavrić su također vodili borbu za posljednje mjesto  u 1/2 finalu. Na kraju je Pečnjak slavio rezultatom 5:3, i to „brejkom“ 12. strijelom za pobjedu.

Polufinalni susreti Lešić-Carić i Pečnjak-Janjić otišli su do posljednjeg lega, a slavili su iskusniji Lešić i Pečnjak 6:5.

Finale dvojice reprezentativaca s pregršt iskustva na ovakvim natjecanjima ponudilo je nešto bolji start Pečnjaka i brzo vodstvo od 4:2, da bi Lešić još jednim povratkom u meč povezao 5 legova i uz naslov u cricketu dodao i ovaj u elitnoj disciplini 501 DO. Tako je Vlado iz kvalifikacija došao do naslova državnog prvaka, to doista mogu samo velikani, a kad je Lešić u pitanju ne treba niti trošiti puno riječi na to. Sve čestitke idu i Pečnjaku na odličnom nastupu na ovom prvenstvu, na kojem je uz prvo mjesto u parovima dodao i drugo u 501 DO.

U borbi za 3. mjesto, Marko Janjić je potvrdio kvalitetu i pobijedio Mladena Carića 7:3, te također brončanoj medalji  u cricketu pridodao još jednu takvu u disciplini 501 DO.

Kod dama je naslov osvojila Rina Radun. Nakon što prošle sezona baš i nije posjećivala Masterse Hrvatskog pikado saveza, ove godine je odlučila nešto promijeniti, i dobro da je. Pokazala je odličnu igru, zasluženo osvojila naslov državne prvakinje te uz naslov u parovima dan ranije  samo dodatno potvrdila da se na nju još uvijek može ozbiljno računati.

Na putu do naslova državne prvakinje Rina je najprije skupinu završila kao prva visokim pobjedama protiv Marijane Puček (4:1) i Anite Zidar (5:0), da bi u KO fazi natjecanja pobjeđivala Olju Pavlović (3:2), Jasminku Adamić Mrnjec 4:3 te u samom napetom i uzbudljivom finalu Nataliju Šimac 5:4.

Natalija je nakon osvajanja svoje skupine u eliminacijskoj fazi prvo pobijedila Ivonu Krusha 3:2 a potom i Marijanu Puček 4:2, da bi tek u finalu morala stisnuti ruku Rini Radun.

U meču za 3. mjesto Jasminka Adamić Mrnjec je s visokih 5:1 porazila Marijanu Puček, ostavivši je na korak do medalje.

REZULTATI SENORKE:.....SKUPINE.....ZAVRŠNICA I KONAČNI POREDAK

Cijelo natjecanje je proteklo u vrhunskoj igri, sportskom i korektnom ponašanju svih natjecatelja, bez ijednog manjeg incidenta, što je zasluga svih igrača i na tome im čestitamo i zahvaljujemo.

Vidimo se dogodine na istom ili nekom drugom mjestu!