OSVRT NA NASTUP HRVATSKE REPREZENTACIJE NA WDF EURO KUPU

Naše reprezentativke s reprezentacijom Češke

Naša ženska reprezentacija nažalost je izgubila zadnji odlučujući meč u skupini od Mađarske, čime je zatvorila vrata daljnjem ekipnom natjecanju.

2. dan – 29.09.2022.:

Drugi dan natjecanja hrvatskih predstavnika na WDF Eurocupu započeo je natjecanjem u pojedinačnoj konkurenciji dama i u konkurenciji muških parova. Naše dame (Mamut, Tešija, Pavlović, Puček) u prvom kolu turnira bile su slobodne. U drugom kolu polovičan uspijeh naših dama, Mamut je pobjedila Joanne Borg (Malta) sa 4:1 a Marijana Puček Mariu Sarrapik (Estonija) sa 4:0. Naše druge dvije dame: Tešija i Pavlović nisu uspjele proći u daljnju fazu natjecanja. U trećem krugu porazima Ane Mamut od Merete Kjaer (Danska) 4:1 i Marijane Puček od Claire Brookin (Engleska) sa 4:2 naše dame su završile svoje nastupe u pojedinačnoj konkurenciji već u ranoj fazi turnira.

U natjecanju muških parova u prvom kolu bila su slobodna oba naša para. U drugom kolu naša kombinacija Pokos/Grbavac odmah je zapela u meču protiv odličnih Švicaraca Bless/Schiertz porazom od 4:2 i tako se oprostila od daljnjeg natjecanja. Naša druga kombinacija Pečnjak/Biškupić ušla je bolje u turnir te je pobjedama u nizu protiv Slovenaca Grošelj/Javornik 4:1, Iraca Concannon/Heneghan 4:2, Farski otoci Àrting/McIntosh 4:2 ušla u ozbiljnu konkurenciju za osvajanje medalje. Nažalost do toga nije došlo jer su ih u četvrt finalu turnira zaustavili Poljaci Bialecki/Marciniak rezultatom 4:2. Sam meč protiv Poljaka pokazao je visoku formu hrvatskog para Pečnjak/Biškupić, koji je poveo u tom meču sa 2:0. Kad se činilo da imamo i igru i rezultat Poljaci daljnom nevjerovatnom igrom uspijevaju izjednačiti i na kraju slaviti sa 4:2. Razina igre koju su pokazali Poljaci u tom meču vrijedna je svakog respekta. Naš par tako se oprostio od daljnjeg natjecanja u kombinaciji parova u kojoj je osvojio visoko peto mjesto. Ako se toj činjenici doda podatak da su na turniru sudjelovala 82 para onda taj rezultat dobiva još više na težini.

Nakon kratke pauze nastavljeno je natjecanje u konkurenciji muških reprezentacija. Naša reprezentacija kao prva u skupini već u osmini finala za protivnike je dobila jaku Njemačku reprezentaciju u sastavu Ziegler, Holtkamp, Tautfest, Zygla. Naši su furiozno krenuli u meč i sa 4:0 završili prvi krug dok se Njemci nisu ni snašli. U drugom krugu Njemci dižu ritam, pobjeđuju 3/4 i tako se vraćaju u meč. U trećem krugu podjednaka igra u kojoj su svakoj ekipi pripala po dva lega. U zadnjem četvrtom krugu naši bolje otvaraju, Pečnjak donosi osmi bod, Biškupić gubi protiv Tautfesta ali Grbavac sa četrnaestom strijelom zatvara svoj leg i tako odvodi Hrvatsku u četvrt finale u kojem nas već čekaju Englezi.

Meč protiv Engleza (Littler, Williams, Richardson i Hurrell) otvaramo slično kao i protiv Njemaca te nakon prvog kruga vodimo 3:1. U drugom krugu vidno iznenađeni Englezi pojačavaju ritam, vraćaju nam istom mjerom i poravnavaju rezultat na 4:4, da bi se u tećem krugu odvojili i poveli sa 7:5. Četvrti krug dobro raspoloženi Romeo Grbavac otvara pobjedom i tako čini meč potpuno neizvjesnim, nažalost Pokos gubi od Williamsa a Englezi osiguravaju osmi bod. Pečnjak pobjedom protiv Richardsona smanjuje na 8:7 i omogućuje Biškupiću da sa eventualnom pobjedom u zadnjem legu osigura 17, odlučujući leg za ukupnu pobjedu. Dodatni pritisak na Engeze kojeg su činili svi prisutni u dvorani, dok su se gurali u prvi red da vide tko je to favorizirane Engleze stavio na muke očitovao se u Hurrelova tri bacanja za redom od skromnih 60 po bacanju. Iako je naš Biškupić otvorio leg sa 140, pritisak je pretpostavljamo bio toliko jak i na našoj strani da Dean nije uspio iskoristiti loša bacanja Engleza koji ipak na kraju tek sa 20-om strelicom zatvara leg i tako odvodi Engleze u polufinale. Na trenutke se stvarno činilo, a to se i uostalom komentiralo iza linije za vrijeme igre da su Englezi "na konopcima". Ipak je na kraju presudilo veliko iskustvo, tradicija i kvaliteta koju imaju Englezi u klasičnom pikadu. Nama, na kraju reprezentativnog nastupa, ostaje žal za propuštenim prilikama ali i ogroman ponos na osvojeno 5. mjesto u konkurenciji od 41 reprezentacije koja je nastupila na ovom turniru na kojem smo mi zapravo debitirali.

3. dan – 30.09.2022:

Trećeg dana natjecanja na WDF Eurocupu na rasporedu je bilo natjecanje u muškoj pojedinačnoj konkurenciji te u konkurenciji ženskih parova. Od naših muških predstavnika najdalje je otišao Dragutin Pečnjak koji je na cijelom turniru u Valenciji bio naš ponajbolji igrač. Sa svojom konstantnom igrom u pojedinačnoj muškoj konkurenciji u kojoj je nastupilo 164 igrača dogurao je do 17. mjesta dok ga u 1/16 finala nije zaustavio Belgijanac Stefaan Deprez. Meč sa Deprezom bio je neizvjestan do zadnje strijele u kojem je Pečnjak promašio duplo 20 za pobjedu. Pečnjak je u prvom kolu bio slobodan, a u drugom kolu ga je dočekao Mark Venables (Isle of Man) kojeg je „Pero“ bez većih poteškoća dobio sa 4:1. U trećem kolu se sastao sa Hordur Thor Gudjonssonom (Island) kojeg je glatko dobio 4:2.

Romeo Grbavac je bio slobodan u prvom kolu da bi u drugom kolu porazio grčkog reprezentativca Konstantinosa Kotronisa sa 4:0 ali ga je već u sljedećem kolu iz turnira izbacio dobro poznati Nizozemac Danny van Trijp. Dean Biškupić je zapeo već na prvoj prepreci turnira protiv odličnog Norvežanina Cora Dekkera od kojeg je izgubio 4:0 i tako se na samom startu oprostio od turnira. Dean Pokos je također prvo kolo bio slobodan a u drugom ga je već zaustavio predstavnik Farskih otoka Jan McIntosh rezultatom 4:2.

U konkurenciji ženskih parova naša kombinacija Mamut/Puček u prvom kolu su bile slobodne, u drugom su odigrale meč protiv Litvanskog para Zdanuskaite/Jukniene kojeg su dobile sa 4:1. Nažalost već u sljedećem 3.kolu, nailaze na dobro raspoložene Mađarice Ihasz/Olei od kojih gube 4:2 i tako ostaju na 17. mjestom ukupnog poretka. Naš drugi par Tešija/Pavlović zaustavljen je u prvom kolu u meču sa Estonkama Tiisler/Tiisler rezultatom 4:2.

Na kraju službenog dijela reprezentativnih nastupa organiziran je po prvi put turnir Team managera svih reprezentacija (41), koje su sudjelovale na Eurocupu u Valenciji. Kako je hrvatska reprezentacija debitirala na ovom natjecanju, ostat će upamćena kao pobjednica tog turnira na kojem je zlatnu medalju osvojio naš Team manager Zvonko Antunović.

Zadnji dana boravka u Španjolskoj, organizator je rezervirao za WDF Spanish open sa nagradnim fondom od 8000 eura. Na turniru su nastupili svi članovi naše ekspedicije ali nažalost nitko nije uspio ući u fond nagrada.

Na kraju petodnevnog boravka u Španjolskoj kući se vraćamo sa dva peta mjesta u službenim disciplinama, muška reprezentacija i par Pečnjak/Biškupić. Sa sobom nosimo još jedno iskustvo dobro organiziranog i po kvaliteti igrača daleko najboljeg europskog natjecanja na kojem je hrvatska pikado reprezentacija do sada nastupala. Kvaliteta hrvatskog pikada impresionirala je sve sudionike turnira a na završnoj ceremoniji najavljeni smo kao najbolja debitantska reprezentacija u povijesti WDF turnira.